Budowa archa
Pacman
Instalacja pakietów
Usuwanie pakietów
Przeszukiwanie repozytorium
Inne
Tworzenie paczki
Linki
Arch Linux
Arch to dystrybucja stworzona przez Judda Vineta, inspirowana dystrybucją CRUX. Jej główną zaletą jest prosta budowa, dzięki której można osiągnąć niebywałą responsywność. Pomimo swej prostoty, Arch nie jest przeznaczony dla użytkowników o niskich umiejętnościach. Prostota polega na niewielkiej ilości, dobrze rozmieszczonych plikach konfiguracyjnych. Brak tutaj graficznych konfiguratorów, które są sprzeczne z filozofią tej dystrybucji. Z założenia, użytkownik, który jest skazany na własnoręczną konfigurację plików w celu jakiejkolwiek zmiany w systemie, lepiej zna swój system, dzięki czemu może sprawniej nim zarządzać. Arch to dystrybucja ciągła, tzn. że raz zainstalowana, regularnie aktualizowana, nie musi być reinstalowana w razie pojawienia się nowej wersji. Co jakiś czas wydawane są nowe obrazy iso z tą dystrybucją, ale jest to nic innego jak tylko snapshot dystrybucji w danym czasie. Idea stworzenia nowej dystrybucji zrodziła się, gdy zirytowany Judd, brakiem łatwej aktualizacji systemu, w którym do tej pory pracował, postanowił stworzyć swój własny system operacyjny w pełni zgodny z zasadą KISS (Keep It Simple, Stupid -
nie komplikuj, głupku). Równocześnie, wraz z tworzeniem Archa, powstawał menedżer pakietów Pacman, oparty na pkgtools, pochodzącego ze Slackware.
Arch - przykładowy zrzut ekranu
Budowa Archa
Arch jest, jak już wcześniej wspomniałem, niesamowicie prosto zbudowany. Jego konfiguracja opiera się na kilku plikach umieszczonych w katalogu /etc.
Głównym plikiem konfiguracyjnym jest
/etc/rc.conf. Tu ustawiane są locale tzn. język jaki ma być używany przez system (domyślnie "en_EN.UTF-8"), ustawienia zegara systemowego, strefy czasowej, mapowania klawiatury. Można tu także zdefiniować moduły jakie mają być ładowane automatycznie podczas startu systemu (robimy to w sekcji HARDWARE). Następną sekcją jest NETWORKING, gdzie ustawiamy typ połączenia z internetem. Domyślne ustawienia to dhcp na eth0. Ostatnią sekcją są daemony. Tu wymieniamy po spacji, usługi jakie mają startować w czasie uruchamiania systemu. Prosta modyfikacja tej linijki, może przyspieszyć start systemu (i tak szybki w porównaniu do innych dystrybucji) o 10-15 sekund. Jeżeli jakaś usługa nie jest wykożystywana w pracy z systemem, można ją śmiało stąd usunąć. Można także uruchamiać niektóre daemony w tle, wpisując przed nim znak @. Szczególnie polecane jest użycie @network, @cups (o ile podłączona jest jakaś drukarka) czy @dbus. Dzięki temu, usługi uruchamiane będą jednocześnie, oszczędzając czas.
Więcej na ten temat znajdziesz
tutaj
/etc/hosts - Plik, w którym ustawiana jest nazwa naszego hosta. Najprościej, po słowie localhost dodać spacje i wpisać nazwę własnego hosta.
/etc/mkinitcpio.conf - plik konfiguracyjny ramdysku odpowiedzialnego za start kernela. Najczęściej nic nie trzeba tu zmieniać.
Użytkownicy płyt głównych z chipsetem intela, muszą dopisać do dyrektywy MODULES moduł piix, w przeciwnym wypadku może się skończyś paniką kernela.
/etc/resolv.conf - Jeżeli dostęp do internetu, zapewniony jest dzięki innej usłudze niż dhcp, tutaj należy skonfigurować to połączenie.
/etc/locale.gen - Tu odbywa się właściwa polonizacja systemu. Przy linijkach zaczynających się od pl_PL należy usunąć znak #, uruchomić ponownie komputer i wydać polecenie locale-gen.
/etc/pacman.d/mirrorlist - Plik do konfiguracji repozytoriów pacmana. Zaleca się użyć serwerów blisko miejsca zamieszkania.
/etc/pacman.conf - Plik do konfiguracji pacmana.
Więcej o instalacji i konfiguracji Archa można znaleźć
tutaj.
[powrót]
Pacman
Pacman to narzędzie pozwalające na łatwe zarządzanie pakietami dostępnymi w repozytorium. Dzięki niemu, w banalny sposób można instalować, usuwać pakiety, przeglądać zainstalowane pakiety, miejsce jakie dany pakiet zajmuje na dysku, jak i łatwo zaktualizować system. Można także instalować programy ze specjalnie przygotowanych paczek *.pkg.tar.gz, bądź też samemu tworzyć paczki na podstawie tzw. PKGBUILD-ów.
Użycie:
pacman [-opcje] [pakiet]
[powrót]
Opcje:
Instalacja/aktualizacja pakietów:
pacman -Sy
- Synchronizacja lokalnej bazy pakietów. Dobrze jest wykonać to polecenie przed instalacją/aktualizacją pakietów. Po podaniu nazwy pakietu zaraz po -Sy, zostanie zaktualizowana baza pakietów i zainstalowany/zaktualizowany dany pakiet.
pacman -S [nazwa pakietu1] [nazwa pakietu2]
-instalacja, bądź aktualizacja, wraz z zależnościami, podanego pakietu, bez synchronizacji lokalnej bazy pakietów.
pacman -Sl [core/extra/community]
- listowanie pakietów dostępnych w danym repozytorium.
pacman -Sf [nazwa pakietu]
- Wymuszenie instalacji pakietu, stosowane w przypadku konfliktujących ze sobą pakietów
pacman -Sg [nazwa pakietu]
- Wyświetlenie grupy pakietów
pacman -Sg [grupa]
- Wyświetlenie pakietów należących do podanej grupy
pacman -Sv [nazwa pakietu]
- Więcej informacji, podczas instalacji pakietu
[powrót]
Usuwanie pakietów:
pacman -R [nazwa pakietu]
- usunięcie pojedynczego pakietu bez zależności
pacman -Rs [nazwa pakietu]
- usunięcie pakietu, wraz z zależnościami, które nie są używane przez inne pakiety
pacman -Rd [nazwa pakietu]
- usunięcie pakietu, pomijając sprawdzanie zależności
pacman -Rc [nazwa pakietu]
- usunięcie zależności razem z pakietami, które ich wymagają
pacman -Rn [nazwa pakietu]
- usunięcie pakietu razem z konfiguracją, która w normalnym przypadku zostaje
pacman -Rv [nazwa pakietu]
- analogicznie do -Sv - więcej informacji na temat usuwanego pakietu
[powrót]
Przeszukiwanie repozytorium:
pacman -Ss [słowo kluczowe]
- Przeszukiwanie bazy pakietów dla podanego słowa kluczowego
pacman -Qs [słowo kluczowe]
- Szukanie tylko spośród zainstalowanych pakietów
pacman -Si/pacman Qi [nazwa pakietu]
- Informacje o danym pakiecie
pacman -Ql [nazwa pakietu]
- listowanie plików, które są częścią podanego pakietu
pacman -Qo [ścieżka/do/pliku]
-informacja, z jakiego pakietu pochodzi plik
pacman -Qdt
- sprawdzenie, które pakiety przestały być zależnościami innych
[powrót]
Inne:
pacman -Sw [nazwa pakietu]
- Pobranie pakietu bez instalacji
pacman -U ścieżka/do/paczki.pkg.tar.gz
- Instalacja pakietu z uprzednio przygotowanej paczki
pacman -Sc
- Czyszczenie przeterminowanych pakietów, z lokalnej bazy pakietów
pacman -Scc
- Czyszczenie całej lokalnej bazy pakietów.
[powrót]
Tworzenie paczki
Aby stworzyć swoją paczkę na podstawie PKGBUILD-u, który można znaleźć w repozytorium AUR (repo tworzone przez społeczność), należy w katalogu w którym znajduje się PKGBUILD wydać polecenie makepkg. Następnie za pomocą wyżej wymienionej komendy (pacman -U /ścieżka/do/paczki.pkg.tar.gz) zainstalować pakiet.
[powrót]
Linki
Archa można pobrać
stąd
Strona domowa
archlinux.org
Polska strona i forum
arch-linux.pl[powrót]
logo Archlinux