Numeracja poszczególnych wersji jądra linux przedstawia się następująco: Major.Minor.Release.Build. Przy czym Major to numer główny jądra, minor - numer dodatkowy, release - numer wydania i ewentualny build - w przypadku tzw. nightly builidów. Warto jeszcze wspomnieć o oznaczaniu wersji stabilnych. Odpowiada za to Minor czyli numer dodatkowy. W przypadku gdy jest on parzysty (1.2, 2.2, 2.4...) mamy doczynienia z kernelem stabilnym, wprzeciwnym wypadku jest to wersja rozwojowa.
Kernel Panic! - Sytuacja w której kernel zgłasza nieodwracalny błąd systemowy. Zazwyczaj spowodowany np. przez odwołania do nieprawidłowych adresów w pamięci.
Logiem Linuksa jest Tux (widoczny na banerze strony). Gruby i zadowolony pingwin. Nazwa najprawdopodobniej wzięła się od Torvald's UniX (Unix Torvaldsa). Twórcą rysunku jest Larry Ewing, który użył w tym celu wolnego programu graficznego GIMP.
Źródło: Wikipedia
Projekt systemu GNU został publicznie ogłoszony 27 września 1983 roku przez Richarda Stallmana na grupach dyskusyjnych net.unix-wizards i net.usoft. Rozwój oprogramowania zaczął się 5 stycznia 1984 roku, gdy Stallman zakończył pracę na Massachusetts Institute of Technology; miało to uniemożliwić uczelni wtrącanie się w udostępnianie GNU na zasadach wolnego oprogramowania oraz roszczenie sobie do niego praw autorskich. Według Stallmana nazwa systemu zainspirowana została przez różnorodne gry słowne, w tym m.in. piosenkę The GNU.
Zamierzeniem Stallmana było stworzenie w pełni wolnego systemu operacyjnego. Chciał on zapewnić użytkownikom komputerów wolność – taką jaką mieli oni w latach 60. i 70. XX wieku: wolność analizowania kodu źródłowego oprogramowania, którego używają, wolność dzielenia się oprogramowaniem z innymi osobami, wolność do zmiany zachowania oprogramowania oraz wolność publikowania zmodyfikowanych wersji oprogramowania. Filozofia ta została opublikowana w marcu 1985 roku jako Manifest GNU i posłużyła w późniejszym czasie do stworzenia Definicji Wolnego Oprogramowania.
Richard Stallman – inicjator tworzenia systemu GNU
Duża część potrzebnego oprogramowania musiała być stworzona od podstaw; do tego celu używano już istniejących wolnych składników systemu, jak np. TeX-a czy X Window System. W październiku 1985 roku Stallman założył Fundację Wolnego Oprogramowania. W późnych latach 80. i 90. opłacała ona programistów piszących oprogramowanie dla GNU.
Większość GNU napisana została przez wolontariuszy w ich wolnym czasie; niektórzy z nich opłacani byli przez różnorodne przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje non-profit.
Doświadczenia Richarda Stallmana z Incompatible Timesharing System (ITS), wczesnym systemem operacyjnym napisanym w asemblerze, który stał się przestarzały z powodu braku kontynuacji prac nad komputerami PDP-10, doprowadziły do decyzji, że system GNU musiał być przenośny. Zdecydowano także, że ma być jak najbardziej zgodny z Uniksem.
Z biegiem czasu w rozwój GNU zaczęły angażować się prywatne przedsiębiorstwa, sprzedające oprogramowanie GNU i zapewniające dla niego komercyjne wsparcie techniczne. Najbardziej znaną taką firmą było Cygnus Solutions, obecnie część Red Hata.
Mianem GNU/Linux określane są najczęściej dystrybucje Linuksa. Tworzy się w ten sposób kompletny system operacyjny zawierający jądro Linux i podstawowe oprogramowanie projektu GNU. Problem z nazewnictwem rozpoczął się wraz z założeniem przez RMS Free Software Fundation. Twierdził on, że GNU daje dystrybucjom tak ważne oprogramowanie (kompilatory, biblioteki, parsery), że nazwa powinna zawierać człon GNU. Są również przeciwnicy takiego nazewnictwa, którzy twierdzą, że powinno się stosować nazwę poprostu Linux, ponieważ bardzo dużo oprogramowania jest dołączanego z poza FSF (środowiska graficzne itp.). Jednak w mowie potocznej nazywanie "Linux" konkretnych dystrybucji nie jest błędem.
27 września 1983 roku Stallman ogłosił w Usenecie, że zamierza tworzyć własny system operacyjny o otwartym kodzie, który miał być alternatywą dla systemu Unix. Postanowił nazwać go GNU (GNU's Not Unix). W 1985 roku RMS założył Free Software Fundation. Fundacja ta miała pomóc w koordynowaniu prac. W 1989r. została napisana (przez RMS) wolna licencja na oprogramowanie GPL (General Public Licence). Do tego czasu powstała większość systemu operacyjnego. Do pełni szczęścia brakowało jedynie kernela. W 1991r. Linus Torvalds ogłosił, że tworzy jądro systemu operacyjnego wydając je na licencji GPL i tak się szczęśliwie złożyło, że po przystosowaniu niektórych elementów GNU do pracy z Linuksem, ten okazał się idealny. Powstał system operacyjny GNU/Linux. RMS jest twórcą takich programów jak edytor Emacs, kompilator GCC czy debuger GDB. Stallman jest jednak dosyć kontrowersyjną postacią i niektórzy hackerzy tacy jak Eric Raymond nie podzielają w pełni jego poglądów, choć także są zwolennikami oprogramowania o otwartym kodzie. Te nieporozumienia doprowadziły do powstania ruchu Open Source, który ma być alternatywą dla Free Software.
Ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach. Programista. Twórca jądra Linux. Studiował na Uniwersytecie w Helsinkach. Należy do Linux Fundation i jest zwolennikiem ruchu Open Source. Jak sam napisał, jądro Linux napisał "just for fun", jednak swoim dziełem dał impul do gwałtownego rozwoju Wolnego Oprogramowania. Publicznie Linus nie szuka rozgłosu. Jeżeli się wypowiada, mówi jasno i rzeczowo.
Cytaty:
Źródło Wikicytaty
-Czyj sposób myślenia jest prawidłowy? Mój, oczywiście. Ludzie, którzy się ze mną nie zgadzają są z definicji pomyleni. (Do czasu kiedy zmienię zdanie i nagle mogą stać się uczciwymi obywatelami. Jestem elastyczny, a nie czarno-biały.)
Źródło: wywiad z 2005
-Na miejscu Suna założyłbym sobie torbę na głowę.
Źródło: wywiad z 2002
Opis: komentarz na temat zbyt wysokich cen procesorów SPARC
-To prawda, że nie jestem autorem Linuksa, reprezentuję tylko prawdziwych autorów – Zębową wróżkę i Świętego Mikołaja.
Opis: Odpowiedź na oskarżenie, że nie jest autorem jądra Linux
-Zastanawiam się, czy Mundie słyszał kiedykolwiek o Izaaku Newtonie. Jest on sławny nie tylko ze względu na utworzenie podstaw mechaniki (i początki teorii grawitacji, o czym pamięta większość ludzi, łącznie z historią o jabłku), ale również z powodu stwierdzenia: Jeśli byłem w stanie spojrzeć dalej, to tylko dlatego, że stałem na ramionach olbrzymów. Jestem skłonny słuchać raczej Newtona niż Mundiego. Choć umarł prawie trzysta lat temu, mniej zasmradza pokój.
I wonder if Mundie has ever heard of Sir Isaac Newton? He's not only famous for having set the foundations for classical mechanics (and the original theory of gravitation, which is what most people remember, along with the apple tree story), but he is also famous for how he acknowledged the achievement: "If I have been able to see further, it was only because I stood on the shoulders of giants." I'd rather listen to Newton than to Mundie. He may have been dead for almost three hundred years, but despite that he stinks up the room less. (ang.)
Opis: odpowiedź na krytykę Open Source za brak innowacyjności i niszczenie własności intelektualnej, wygłoszoną przez Craiga Mundiego z Microsoftu